Borsa nedir borsadan nasıl yatırım yapılır - Finans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, HaberFinans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, Haber

Piyasalar

Bist

94.523,51

% 0.092

Dolar

4.7374

% 0.120

Euro

5.4924

% 0.069

Altın

194.2193

% 0.039

Sterlin

6.2506

% 0.226

Frang

4.7601

% 0.060

Yen

4.3054

% -0.016

Ruble

0.0745

% -0.504

Riyal

1.2633

% 0.009

Borsa nedir borsadan nasıl yatırım yapılır

Borsa nedir borsadan nasıl yatırım yapılır.Borsada Yatırım Borsa nedir? Borsa Türk Dil Kurumu’nca “Bazı tüccarların ve özellikle sarraflarla değerli kâğıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yer” olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde borsa denilince ilk akla gelen “Borsa İstanbul” olsa da, tanımdan da anlaşılacağı üzere değerli mallarının ticaretinin yapıldığı…


Borsa nedir borsadan nasıl yatırım yapılır

Borsa nedir borsadan nasıl yatırım yapılır.Borsada Yatırım

Borsa nedir?

Borsa Türk Dil Kurumu’nca “Bazı tüccarların ve özellikle sarraflarla değerli kâğıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yer” olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde borsa denilince ilk akla gelen “Borsa İstanbul” olsa da, tanımdan da anlaşılacağı üzere değerli mallarının ticaretinin yapıldığı yerlere verilen genel addır borsa.


Borsa İstanbul’da sermaye piyasası araçları,kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve SPK tarafından uygun görülen diğer kıymetlerin alınıp satıldığı yetkili borsadır.

Borsa İstanbul’da işlem yapabilmek için ne tür şartlar taşımalıyım, işlem yapmak için nereye başvurmalıyım?

Bundan birkaç sene önce Borsada işlem yapabilmek için bir sürü prosedürün yerine getirilmesi gerekirken; günümüzde birçok banka müşterilerine doğrudan internet bankacılığı üzerinden, herhangi bir başvuruya ihtiyaç duymadan borsalarda işlem yapabilme imkânı tanımakta.
Şayet çalıştığınız banka borsa işlemleri için ayrıca müracaat etmenizi talep ediyorsa ya da herhangi bir bankada hesabınız- internet bankacılığınız yok ise Sermaye Piyasası Kurulunca yetkilendirilmiş aracı kurumlar veya bankalara geçerli bir kimlik belgesi ile müracaat edebilirsiniz. İlgili kurumlara müracaat edildikten sonra kurumlar tarafından size gerekli bilgilendirmeler yapılacak, kanunen zorunlu olan uygunluk testini doldurmanız talep edilecek ve yatırım sözleşmeleriniz alınacaktır. Resmi prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte aracı kurumunuz tarafından size müşteri numaranız ve BİST işlemlerinde kullanacağınız şifreniz verilecektir.

Hesap açılışı tamamlandı sıra geldi para kazanmaya 

Borsada alım satım yapabilmek için hesabınızı açtırdığınız kurumun web sitesine müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Ayrıca aracı kurumunuzun mobil uygulamasını, varsa kurumunuzun size önerdiği yazılımları da kullanabilirsiniz. Hesabınıza girdiniz artık işlemlere başlayabilirsiniz. Tabi önce yatırım hesabınıza para göndermelisiniz. Eft, havale, atm ya da şube dilediğiniz kanalı tercih ederek hesabınıza istediğiniz kadar para gönderebilirsiniz.

Gelelim hisse senetleri piyasasının alım satım mantığına

Aslında Borsa İstanbul’da birden fazla emir çeşidi olsa da, ilk kez yatırım yapacak yatırımcılara tavsiye edilen Limit Fiyatlı Emirlerdir. Adı ne kadar çok karmaşıkmış gibi gelse de bu emir türü yatırımcının belirlediği sabit bir fiyattan sabit bir miktarda hisse alım ya da satımının talep edildiği emirlerdir.
Borsada her hisse senedini almak isteyen ve satmak isteyen yatırımcılar vardır. Alıcılar kendilerince en uygun fiyattan hisse senedi satın almak ister ve satış emri girer, satıcılar da ellerindeki hisse senetlerini kendilerince en karlı fiyattan satmak ister ve satış emri girer, bu emirlere göre de hisse senedinin fiyatı işlem saatleri içerisinde anlık olarak belirlenir, ve hisse senedine olan talebe göre sürekli değişiklik gösterebilir.

Hisse senetleri piyasasının işleyişini basit bir örnekle anlatmak gerekirse; siz yatırımcı olarak X şirketinin hissesinden 100 tl fiyat ile 10 adet almak üzere emir girersiniz, hisse senedinin fiyatı 100TL’ye geldiğinde 10 adet X şirketi hissesini toplam 1.000 TL’ye satın almış olursunuz. Daha sonra hisse senedinin fiyatının 120 TL’ye geleceğini öngörür ve 10 adet 120 TL den satış emri verirsiniz. Şayet sizin satış emri verdiğiniz gün X şirketinin hisse senedi 120 TL’ye gelirse satış emriniz gerçekleşir ve 1.000 TL’ye mal ettiğiniz hisse senedini 1.200 TL’ye satarak 200 TL kar elde etmiş olursunuz.

Borsada yatırım yapmadan önce siz değerli okuyucularımıza bazı hatırlatmaları da yapmak isteriz.

-Borsa ciddi bir yatırım aracıdır, her ne kadar halk arasında “borsa oynamak” gibi bir tabir kullanılsa da şirketlere bir nevi ortak olduğunuz bir platformdur ve borsadaki şirketler piyasalardaki hareketliliklerden, siyasi gündemden, ve özellikle hissesini satın aldığınız şirketlerin işleyişinden çok fazla etkilenmektedir. Yatırımlarınızı yapmadan önce bütün olasılıkları göze almanızı ve yatırım yapacağınız hisse senetleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan hareket etmemenizi öneririz. 
-Hisse senetleri uzun vadeli yatırım araçlarıdır, kısa vadede şansın yüzünüze gülmesiyle sürpriz karlar elde etme olasılığınız olsa da genel yatırım stratejinizi uzun vadeye göre planlamalısınız.
-Borsa borç para ile yatırım yapılacak bir araç asla değildir.
-Şayet kendinizi yatırım yapmak için yeterli görmüyorsanız mutlaka profesyonellerden destek alın.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap