Piyasanın Kalbi: Thyssenkrupp’ın İyileşmesi İçin Çok Geç Olabilir - Finans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, HaberFinans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, Haber

Piyasalar

Bist

94.523,51

% 0.092

Dolar

4.7374

% 0.120

Euro

5.4924

% 0.069

Altın

194.2193

% 0.039

Sterlin

6.2506

% 0.226

Frang

4.7601

% 0.060

Yen

4.3054

% -0.016

Ruble

0.0745

% -0.504

Riyal

1.2633

% 0.009

Piyasanın Kalbi: Thyssenkrupp’ın İyileşmesi İçin Çok Geç Olabilir

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com – Covid-19’un tekrarlayan bir özelliği, “eşlik eden hastalıklardan” en çok mustarip olanları vurması. Bu …


Piyasanın Kalbi: Thyssenkrupp’ın İyileşmesi İçin Çok Geç Olabilir

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Covid-19’un tekrarlayan bir özelliği, “eşlik eden hastalıklardan” en çok mustarip olanları vurması. Bu, insanlar için olduğu kadar hisse senetleri ve şirketler için de geçerli.

Pandeminin ekonomi tarihi yazılırken büyük olasılıkla birisinin Thyssenkrupp’un Covid-19’dan ‘dolayı’ mı yoksa Covid-19 ‘ile’ mi öldüğüne karar vermesi gerekecek gibi görünüyor.

Ancak şirketin şu ya da bu şekilde kader mahkûmu olması giderek daha net görünüyor.

Perşembe günü Thyssenkrupp, Eylül’e kadar geçen yıl için vergi kazancından önce 1,6 milyarlık bir zarar bildirdi. Aslında bu, maliyet kontrolü ve likidite yönetimi sayesinde 1,7 ile 1,9 milyar arasındaki tahminlerinden daha iyi. Ancak satışları %15 düştü ve gelecek yılın işlerine yönelik ileriye dönük bir bakış sağlayan sipariş alımı da aynı derecede sefillikle %17 düştü.

Bu, maliyetleri daha çok ve daha derin düşürmek gerektiği anlamına gelir. Şirket, faaliyet gösteren işletmelerinde nakit kaybının devam ettiği gerçeğinin kabulü olarak 5.000 kişiyi daha işten çıkaracağını açıkladı. Bu, önümüzdeki üç yıl içinde planlanan toplam işten çıkarma miktarını, işgücünün onda birinden fazlası olan 11.000’e getiriyor. Şimdiye kadar Thyssenkrupp, bu çıkarmalardan etkilenen kişilerin 3.600’üyle paketler üzerinde anlaştı.

Bu yılın başlarında CEO Guido Kerkhoff’u kovduğunda şirketi kayalardan uzaklaştırmanın doğrudan sorumluluğunu üstlenmeye mecbur hissetmiş olan Bosch gazisi Martina Merz, “Thyssenkrupp’u geleceğe uygun hale getirmeden önce ‘kırmızı bölgeye’ daha da ilerlememiz gerekecek” dedi.

Merz, bir sonraki adımın zorunlu işten çıkarmalar olması gerektiğine dair ağır bir ipucu bıraktı; bu, çalışma çağındaki nüfusu Avrupa’daki herhangi bir ülkeden daha hızlı azalan bir ülkede nadir bir adım.

“Sonraki adımlar öncekilerden daha acı verici olabilir,” diye uyardı. “Ama o adımları atmamız gerekecek.”

Bu yumuşak bir ifade. Asansör bölümünün satışından elde edilen 15 milyar Euro değerindeki kazancın üçte biri faaliyet kayıpları ve 600 milyon Euro değerindeki diğer bir kısmı da yeniden yapılandırma maliyetleri tarafından mideye indirildi. Geri kalanı ise sadece emeklilik priminde büyüyen boşluğu kapatmak için kullanılacak. Thyssenkrupp’un ana müşterisi olan otomotiv sektöründe, bu yıl Avrupa’da %25 daha az otomobil üretilmesi bekleniyor ve ne olursa olsun mümkün olan her yerde daha hafif, daha yüksek performanslı malzemelere yöneleceği için gelecekte daha az çelik satın alacak.

Thyssenkrupp hissesi Cuma günü %7,6 azalarak iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Hisse zaten iyi niyetli bir çelik hissesinden ziyade bir iflas oyunu olarak işlem görüyor ve kendine özgü sorunları, son zamanlarda sektörü saran mini canlanmadan daha ağır basıyor.

Joe Biden’in seçilmesi ile transatlantikteki gümrük vergisi savaşları döneminin ve aşı testlerinde ilerlemenin de salgının sona ereceğine dair büyük umutları teşvik etmesiyle, sektörün geri kalanı için görünüm son haftalarda daha iyiye gitti. Arcelormittal hissesi Eylül sonundan bu yana %30 üzerinde artış yaşarken Avusturya’nın Voestalpine’i %20 yükseldi. Emtia çeliğinin kendisi yerine çelik ürünler üreten Kloeckner, son üç haftada %25 yükseldi ve şu anda Şubat ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyesinde işlem görüyor.

Ancak Thyssenkrupp için her şey çok geç olabilir.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap