TL ne kadar değer kazanabilir? - Finans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, HaberFinans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, Haber

Piyasalar

Bist

94.523,51

% 0.092

Dolar

4.7374

% 0.120

Euro

5.4924

% 0.069

Altın

194.2193

% 0.039

Sterlin

6.2506

% 0.226

Frang

4.7601

% 0.060

Yen

4.3054

% -0.016

Ruble

0.0745

% -0.504

Riyal

1.2633

% 0.009

TL ne kadar değer kazanabilir?

Sizin için çeşitli uzman ve finansal kurumlardan gelen görüşleri derledik. Bazı uzmanların “Hiç bir şey değişmeyecek, çünkü efektif faiz …


TL ne kadar değer kazanabilir?

Sizin için çeşitli uzman ve finansal kurumlardan gelen görüşleri derledik. Bazı uzmanların “Hiç bir şey değişmeyecek, çünkü efektif faiz değişmedi” görüşlerine de yer verdik. Çoğunluk, faiz artırımının tek başına TL’nin kayda değer şekilde değer kazanması için yeterli olmadığı, güven artırıcı önlemlerin sürmesi gerektiği düşüncesinde.  Dolar/TL’de gerileme potansiyeli sınırlı görünüyor.

Gedik Yatırım:  TL’deki düzeltme nereye kadar sürebilir?

TL’de son günlerde görülen %10 civarındaki değerlenme sonrası, yeni dönemde ekonomi yönetimine ilişkin olumlu algının ne ölçüde fiyatlandığı sorgulanabilir. Bu soruya verecek net bir cevabımız olmasa da, reel efektif döviz kuruna odaklanarak bir perspektif vermeyi amaçlıyoruz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Kasım ayının başlarında $/TL kuru 8,65 seviyelerini aştığı noktada, reel döviz kuru tarihi dibi olan 56 seviyelerine kadar gerilemişti (Ağustos 2018’de test ettiği seviyeler). TL’deki son değerlenme sonrası, mevcut nominal kur seviyelerinde reel kur kabaca 62’ye işaret ediyor, ki bu da Ekim’deki 60,7’ye göre çok küçük bir artış olduğu anlamına geliyor. $/TL kurunun Aralık ayı içinde, örneğin 7,50 civarında dengelenmesi durumunda, reel döviz kurunun 65’e, 7,00 civarında dengelenmesi durumunda da kabaca 70 seviyesine yükseleceği hesaplanabilir.

Bu seviyelerin de geçmiş dönemlerdeki seviyelerin halen çok altında kaldığı görülüyor. Örneğin $/TL kurunun kabaca %40 yükseldiği 2018 yılında reel kurun ortalama seviyesi 77 idi.

Buna göre, reel döviz kurunun mevcut seviyeleri dikkate alındığında, TL’de nominal değerlenme için halen daha fazlaca alan olabileceğini düşünüyoruz. Ancak bunun için, yalnızca reel döviz kurunun diplerde olmasının yeterli olmayabileceğini, ayrıca gerekli sıkılıkta para politikası uygulamalarına ve yatırımcı güvenini güçlendirecek ekonomi politikası adımlarına da ihtiyaç bulunduğunu belirtmek istiyoruz.

ÜNLÜ & Co/DAHA

TL pozitif ayrışıyor. PPK kararlarının ardından TL’nin sert  şekilde güç kazanması ile USD/TL 7,5160 seviyesine kadar geri çekildi.

Kısa vadede 7,50 seviyesinin TL açısından ilk direnç noktası olduğunu  düşünüyoruz. Bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi durumunda değer  kazanma eğiliminin artması şaşırtıcı olmayacaktır. Kaldı ki, PPK  sonrasında momentumun tamamen TL lehine olduğunu söylemek mümkün.

Teknik açıdan 2020 başından bu yana izlenen trendi baz aldığımızda ise  kurun ana desteği 7,43 civarında bulunuyor. Dolayısıyla bu açıdan  baktığımızda kritik seviyelerin aşağı yönlü geçilmesi koşulların lehte  kalmaya devam etmesi durumunda geri çekilme eğiliminin sürebileceğine  işaret ediyor.

İktisatbank

Gözler 7,50 seviyesinde. Aşağısında, 7,25 radar menziline girecektir. Eğer, tek silah dünkü faiz ise, ve ilave güven artırıcı önlemler açıklanmazsa, 7,50’nin altının zor olacağını düşünüyoruz. Dolarizasyon eğilimini tersine çeviremediğimiz sürece, kalıcı bir finansal istikrarı sağlamak çok zor görünüyor.

OMER RIFAT GENCAL

Yapılan faiz artışının ne mevduata ne de yurtdışı swap piyasasına herhangi bir etkisi olmadığına göre kısa dönem yaşanan heyecan sonrası yeniden temel göstergelere döneceğiz. Bu sefer kısa dönem kar hedefleyen yabancı fonların yaratabileceği oynaklığa dikkat etmek gerek.

Mahfi Eğilmez

TCMB politika faizini 475 baz puan artırarak % 15’e yükseltti. Buna karşılık tüm fonlamanın haftalık repo ile (yani bu faiz üzerinden) yapılmasına karar verdi. Bu durumda zaten % 15’de olan MB ortalama faizi değişmezken kararın tek yararı sadeleştirme oldu.

Ziraat Yatırım

Fed bölgesel başkanlarının ve ECB Başkanı’nın konuşmasının takip edileceği haftanın son iş gününde piyasalar ABD Hazine Bakanı ve Fed Başkanı arasındaki anlaşmazlığı izliyor. Risk iştahında ise net bir bozulma gözlenmiyor.

Dolar’daki zayıflık da sürerken, ABD seçimlerinin geride kalması ve aşı ile ilgili gelişmeler Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına yönelik olumlu bir algı oluşturmuş gözüküyor. Bu ortamda, dün TCMB’nin beklentiler doğrultusunda faiz artırımı yapması ve sadeleşmeye gitmesi TL’nin ön plana çıkmasını sağlayabilir. Dün Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini, 475 baz puan artırımla %10,25 seviyesinden %15 seviyesine getirmişti.

Ayrıca, Merkez Bankası, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacağını belirterek öngörülebilirliği artırdı ve neticede sadeleşme politikasına uygun olarak tek faiz üzerinden fonlama sağlanacağını belirtti. Şu aşamada risk primimizdeki belirgin düşüşle (5 yıllık CDS, 20 baz puan iyileşerek 373 baz puana kadar geriledi.) birlikte Dolar / TL 7,66 direncinin altında kalarak 7,50 civarındaki desteğini kırmayı deneyebilir ki bu seviyenin kırılması durumunda düşüş belirginleşebilir ve ilk etapta 7,40 seviyesi hedef olabilir.

Reuters

Bankacılar piyasadaki hareketler arasında CDS’teki düşüşe ayrı bir önem atfediyor. Ülke risk primindeki düşüşün Hazine’nin dolar cinsi borçlanması başta olmak üzere tüm fiyatlamalarda etkili olması nedeniyle 2 haftada 150 baz puan düşüşün önemine dikkat çekiyorlar.

Deniz Yatırım bu sabah yayımladığı notta, “Dolar/TL işlemlerinde azalan ülke risk primi ve atılan normalleşme adımlarının etkili olduğu görülüyor. Ek negatif yeni bir başlık doğmadıkça TL lehine pozisyonlanmanın devam etmesini bekliyoruz. 7,73 teknik seviyesi aşağısında haftalık kapanış yapan paritede ‘lokallerin de satış tarafına geçtiği’ senaryoda 7,54 ve 7,29 desteklerinin sırasıyla test edilmesini bekliyoruz. Kısa vadede 7,83 bölgesi yukarı yönde geçilmedikçe düşüncemizde revizyona gitmeyeceğiz.” görüşüne yer verildi.

Reuters’ta ekonomi yönetimindeki değişiklik sonrası yayımlanan bir analizde önümüzdeki günlerde “serbest piyasa ekonomisi temelini baz alacak yeni bir sistem dizaynı, regülasyonlar, normalleşmeye dair yeni adımlar, Hazine ve TCMB’nin senkronize bazı adımları” ön plana çıkabileceğine dikkat çekilmişti. de dün aktif rasyosunun ve zorunlu karşılık nemalandırma şartlarının kaldırılması gibi daha çok normalleşme adımlarının piyasayı şaşırtmayacağını söylediler. Öte yandan piyasalar dün gerçekleşen PPK ardından ekonomi yönetiminde yeni atamalar olup olmayacağını da izliyor. koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayılarının Nisan ayındaki zirveye tekrar yaklaşması sonrası tekrar devreye alınan hareket kısıtlamalarını da yakından izleniyor. Benzer trend neredeyse tüm dünyada görülüyor.

Ağbal’a selam, dövize devam…

Yabancı faize geldi, Borsa’yı beğendi…

Gedik Yatırım: TL’deki düzeltme nereye kadar sürebilir?

Merkez Bankası faizi 475 baz puan arttırdı. Peki bundan sonra ne olacak?

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap