Belediye bursu nasıl alınır - Finans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, HaberFinans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, Haber

Piyasalar

Bist

94.523,51

% 0.092

Dolar

4.7374

% 0.120

Euro

5.4924

% 0.069

Altın

194.2193

% 0.039

Sterlin

6.2506

% 0.226

Frang

4.7601

% 0.060

Yen

4.3054

% -0.016

Ruble

0.0745

% -0.504

Riyal

1.2633

% 0.009

Belediye bursu nasıl alınır

Belediye bursu nasıl alınır nasıl başvuru yapılır. Belediyeler her yıl sosyal yardımlar için belirli bir oranda bütçe ayırırlar ve ayırmış oldukları bu bütçeler doğrultusunda yardıma muhtaç olan ailelere, öğrencilere maddi manevi destekler vererek vatandaşlarımızın yanında olur ve onların yaralarına merhem olurlar. Gıda, yakıt, kira, giyim gibi alanlarda vermiş oldukları yardımların yanı sıra birde öğrenciler için…


Belediye bursu nasıl alınır

Belediye bursu nasıl alınır nasıl başvuru yapılır.

Belediyeler her yıl sosyal yardımlar için belirli bir oranda bütçe ayırırlar ve ayırmış oldukları bu bütçeler doğrultusunda yardıma muhtaç olan ailelere, öğrencilere maddi manevi destekler vererek vatandaşlarımızın yanında olur ve onların yaralarına merhem olurlar. Gıda, yakıt, kira, giyim gibi alanlarda vermiş oldukları yardımların yanı sıra birde öğrenciler için burs imkanı sağlamaktadırlar. Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? gibi başlıklar arama motorunda en çok sorulan sorular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir çok vatandaşımız Belediye bursunu duymamış veya belediye bursu hakkında yanlış bilgilere sahip olmuşlar ve belediyelerin yüksek öğrenim öğrencilerine burs vermediklerini düşünmektedirler. Oysa ki durum böyle değildir. Belediyeler ilk okul, orta okul, lise ve yüksek öğrenim öğrencileri için burs imkanı sağlamaktadırlar. Tabi ki bunun için belirli şartlara uyum sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Belediye Bursu Hakkında Bilinmeyenler

Anayasamızda yer alan 5102 sayılı kanun kapsamında yer alan maddede geçerli olan bir tanım değiştirilerek düzenlemeye uğratılmış ve bu doğrultuda da ise belediyelerin burs verme yetkisi yüksek öğrenim öğrencilerine kadar çıkartılmıştır. Bu kanunun düzenlemeye uğramadan önceki halini bilen vatandaşlarımız belediyelerin üniversite öğrencilerine burs vermediklerini bildikleri için de bu durumun halen böyle devam ettiklerini düşünmektedirler. Fakat belediyeler yüksek öğrenim öğrencilerine yapmış oldukları kredi, burs veya maddi yardımları üç aylık periyotlar dahilinde Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumuna bildirmek zorundadırlar. Üniversite öğrencileri için bulunmuş oldukları yardımları ilgi kurumlara bildirme zorunluluğu varken ilk okul, ortaokul, lise öğrencileri için verilecek olan yardım ve burslar için herhangi bir resmi kuruma bildirim yapma zorunlulukları yoktur.

Belediye Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye bursundan yararlanmak için belirli şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartların dışında birde belediye burs başvurusu için gerekli evrakları tamamlamış olmanız gerekmektedir. Başvurular için gerekli olan evraklar ise öncelikle belediye burs başvuru dilekçesi, yüksek öğrenime kayıtlı olduğunuzu gösteren bir öğrenci belgesi, nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi ve yoksulluk belgesi istenmektedir. Bu belgeleri tamamlayan öğrenciler belediyelere giderek sosyal yardım müdürlükleri ile kadın koordinasyon merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Belgelerinizi teslim ederek burs başvurusunda bulunmuş olduğunuzda yetkili kişiler tarafından denetime tabi tutulursunuz bu denetim sonunda eğer burs almanız uygun görülürse tarafınıza bilgilendirme yapılacak ve düzenli olarak burs desteklerinden faydalanabileceksiniz.

Belediye burslarının dışında birde devlet bursları vardır. Devlet bursu nasıl alınır? Şartları nelerdir? hakkındaki yazımızı inceleyerek bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belediye Burslarına Başvuruda Bulunmanın Şartları Nelerdir?

Belediye bursundan yararlanacak olan öğrencilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmaları gerekmektedir. Bunun dışında işe aşağıdaki şartlara uyum sağlayan öğrenciler 2020 yılı burs başvurularında bulunarak eğitimlerini daha rahat sürdürebileceklerdir.

 • 25 yaşından gün almamak 
 • Kazanç gerektiren herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak 
 • Mal varlığınıza ve gelir durumunuza bakılmış olduğunda maddi desteğe ihtiyacınızın olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir kurumdan veya herhangi özel bir yerden burs alıyor olmamanız gerekmektedir.
 • Ara sınıflarda okuyan öğrenciler de belediye burs başvurularında bulunabilirler fakat not ortalamaları 4 üzerinden en az 2,5 olmalıdır. Ve aynı zamanda bir üst sınıfa geçmiş olması gerekmektedir.
 • Sicilinizin temiz olması gerekirken aynı zamanda karakterinizin de düzgün olması gerekmektedir.

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz şartlara uyum sağlayan öğrenciler belediye burslarına başvuru yapabilirler. Aynı zamanda belediye bursuna başvuruda bulunamayacak olan öğrencilerin listesi ise aşağıda yer almaktadır.

 • Vakıf üniversitesi öğrencileri
 • Açık öğretim öğrencileri
 • Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 • Ücretli değişim programında buluanlar
 • TEV bursundan yararlananlar
 • 25 yaşını doldurmuş olan öğrenciler
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmayan öğrenciler

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap