Bilim Şurası Üyesinden Yeni Dalga Uyarısı - Finans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, HaberFinans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, Haber

Piyasalar

Bist

4.521,10

% 0.308

Dolar

18.6223

% 0.133

Euro

19.3299

% 0.137

Altın

6975.0469

% 0.142

Sterlin

22.2146

% 0.595

Frang

19.5569

% 0.068

Yen

13.3150

% 0.362

Ruble

0.3086

% 0.431

Riyal

4.9492

% 0.134

Bilim Şurası Üyesinden Yeni Dalga Uyarısı

Koronavirüs salgınında alınan önlemlerin tesirini yeni yeni görmeye başladığımız bu günlerde, Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den yeni …


Bilim Şurası Üyesinden Yeni Dalga Uyarısı

Koronavirüs salgınında alınan önlemlerin tesirini yeni yeni görmeye başladığımız bu günlerde, Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den yeni dalga uyarısı geldi. Özlü, üç haftalık yarıyıl tatili boyunca yaşanması mümkün hareketliliğin, kurban bayramında olduğu üzere yeni bir dalgaya sebebiyet verebileceğini belirtti.

Herkesin tatil boyunca konutlarında kalması gerektiğini söyleyen Özlü, ‘Özellikle, tatil devrinde öğrenciler online eğitime devam ettiler. Hasebiyle yoruldular, tatilde insan hareketliliğinin artma riski var. O bakımdan bu tatili konutta geçirmek lazım. Doğrusu o. Kendi hane halkınızla meskende keyifli vakit geçirmenin yolunu bulmak lazım. Yoksa tatil oldu diye bulunduğu kentten diğer yerlere hareket etmek yahut öbür bireylerle bir ortaya gelmek, yakın da olsa eş, dost, akraba da olsa inançlı değil‘ halinde konuştu.

‘Süreç uzayabilir.’

Konutlarımızda kalmaya devam etmezsek yeni dalga ile birlikte sürecin uzayabileceğini vurgulayan Özlü ‘Evet yorulduk, bunaldık fakat maksadımız şu; salgını durdurup, hiç olmazsa yazın rahat bir nefes alıp, yaz tatiline rahat girebilmek. Şayet artık buna uymazsak, bu okul tatili müddetinde kentler ortasında insan hareketliliği olursa, motamot kurban bayramında olduğu üzere, bir dalgaya neden olabilir. Nasıl ki kurban bayramında yaşanan insan hareketliliği onu takip eden 1-2 ay içerisinde önemli bir olay artışıyla sonuçlandı, bu tatilde de buna dikkat etmezsek tıpkı sonuçla karşılaşabiliriz. Hasebiyle bu süreç uzayabilir.‘ formunda konuştu.

Özlü’ye nazaran ‘yaza rahat edeceğiz.’

Özlü’ye nazaran hadise sayıları alınan önlemler ile birlikte azaldı lakin şimdi inançlı noktada değiliz. Tıpkı şeyleri yaşamamak için önlemli davranmaya devam etmemiz gerektiğini belirten Özlü, ‘Bir an evvel bu pandemiden kurtulmamız için herkesin dikkatli olması lazım. Tatil hakkımız, evet yorulduk, biz de bir an evvel olağana dönmek istiyoruz. Hepimizin dileği o fakat, daha o kararlı periyoda gelmedik. Hadise sayılarımız yüksek ve bulaşma devam ediyor. Bilhassa dünyaya baktığımızda dünyada salgın azalmıyor, artıyor. Amerika’da, Rusya’da, Hindistan’da, Brezilya’da, Avrupa’da alınan önlemlere, yasaklara, kısıtlamalara karşın artıyor. Bilhassa varyant virüsle ilgili düşünceler çok fazla ve kaygılar var. Biz âlâ bir noktaya gerçek gidiyoruz lakin şimdi inançlı noktada değiliz. Önlemleri aldığımız için hadise sayıları azalıyor. Önlemlerden vazgeçersek, eskiye dönersek, tekrar birebir halde birebir şeyi yaşayabiliriz. Onun için, biraz daha sabredeceğiz. Yaza rahat edeceğimizi düşünüyorum ancak birkaç ay daha sabırlı olmamız lazım.‘ tabirlerini kullandı.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap