Türk iş asgari ücret zammı açıklaması 2021 asgari ücret ne kadar oldu - Finans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, HaberFinans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, Haber

Piyasalar

Bist

94.523,51

% 0.092

Dolar

4.7374

% 0.120

Euro

5.4924

% 0.069

Altın

194.2193

% 0.039

Sterlin

6.2506

% 0.226

Frang

4.7601

% 0.060

Yen

4.3054

% -0.016

Ruble

0.0745

% -0.504

Riyal

1.2633

% 0.009

Türk iş asgari ücret zammı açıklaması 2021 asgari ücret ne kadar oldu

Türk iş asgari ücret zammı açıklaması 2021 asgari ücret ne kadar oldu. Yeni yıl asgari ücret zammı hakkında son dakika haberleri geliyor. Kritik gün yarın! 7 milyon kişiye doğrudan, diğer tüm çalışanlara ise dolaylı olarak etki eden 2021 asgari ücret zammı görüşmelerinin ilki corona virüs salgını sebebi ile online olarak gerçekleşecek. Türk-İş Genel Başkanı Atalay…


Türk iş asgari ücret zammı açıklaması 2021 asgari ücret ne kadar oldu

Türk iş asgari ücret zammı açıklaması 2021 asgari ücret ne kadar oldu.

Yeni yıl asgari ücret zammı hakkında son dakika haberleri geliyor. Kritik gün yarın! 7 milyon kişiye doğrudan, diğer tüm çalışanlara ise dolaylı olarak etki eden 2021 asgari ücret zammı görüşmelerinin ilki corona virüs salgını sebebi ile online olarak gerçekleşecek. Türk-İş Genel Başkanı Atalay asgari ücret zammı ile ilgili, “Kafamızda bir rakam var. Komisyon üyeleri önümüzdeki günlerde Hak-İş ve DİSK’in kanaatini alıp açıklar.” dedi. Öte yandan internet üzerinden ‘asgari ücret zammı kadar olacak? ‘2021 asgari ücret zammı’ ‘asgari ücret ne kadar’ sorgulamaları hız kazandı. Bilindiği üzere yeni asgari ücret zammı her yıl Aralık ayında belirleniyor. İşte son dakika haberinin detayları…

Asgari ücret zammıyla ilgili son dakika haberi… Türkiye’deki tüm çalışanları ilgilendiren asgari ücret ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Asgari ücret zam görüşmeleri yarın başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcileri 2021’den itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek. Bilindiği gibi; asgari ücret zam görüşmeleri her sene Aralık ayında başlayıp sonuçlandırılıyor. Asgari ücret ayrıca, işsizlik maaşı, iş göremezlik ödeneği, asgari geçim indirimi (AGİ), doğum ve askerlik borçlanması gibi birçok konu başlığına da etki ediyor. Peki yeni asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerinde neler konuşulacak? İşte son dakika 2021 asgari ücret zammı haberinin detayları…

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç, yarın resmi olarak başlayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki ilk toplantı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler doğrultusunda çevrim içi yapılacak.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlık edeceği toplantıda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil edecek.

ASGARİ ÜCRETTE 5 PARAMETRE ÖN PLANDA

Asgari ücret pazarlığında ‘yaşam maliyeti, pandemi döneminde ekonomi durum, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı’ olmak üzere 5 parametrenin ön plana çıkacağı belirtiliyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

TÜRK – İŞ’TEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, “Kafamızda bir rakam var. Komisyon üyeleri önümüzdeki günlerde Hak-İş ve DİSK’in kanaatini alıp açıklar. İşveren ve hükümetin, tebessüm ettirecek, ‘evet’ diyeceğimiz bir rakam getireceğini umut ediyoruz.” dedi.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap