Türkiye’de %5 büyüme bekliyoruz - Finans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, HaberFinans, Altın Fiyatları, Dolar, Euro, Borsa, Ekonomi, Haber

Piyasalar

Bist

4.521,10

% 0.308

Dolar

18.6223

% 0.133

Euro

19.3299

% 0.137

Altın

6975.0469

% 0.142

Sterlin

22.2146

% 0.595

Frang

19.5569

% 0.068

Yen

13.3150

% 0.362

Ruble

0.3086

% 0.431

Riyal

4.9492

% 0.134

Türkiye’de %5 büyüme bekliyoruz

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Yöneticisi Arvid Tuerkner, Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 civarında büyümesini beklediklerini …


Türkiye’de %5 büyüme bekliyoruz

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Yöneticisi Arvid Tuerkner, Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 civarında büyümesini beklediklerini söyledi.

Tuerkner, Foreks’in sorularını mail yoluyla yazılı olarak yanıtladı.

Tuerkner, EBRD’nin genel olarak kriz devirlerinde finansmanı artırdığını söz etti. 2020 yılında işletmelerin pandemiye ahenk sağlamasına ve üstesinden gelmesine yardımcı olmak için çok muhtaçlık duyulan acil likiditeyi sağlamaya odaklandıklarını kaydetti.

Tuerkner, EBRD’nin Türkiye için 2021 proje ve finansman bazında rakamsal gayeleri konusunda şunları söyledi:

“Kriz devirlerinde EBRD genel olarak finansmanı artırır. 2020 yılında işletmelerin kriz ortamına ahenk sağlamaları ve krizin tesirlerini aşabilmeleri için gereken acil likiditenin sağlanmasına odaklandık.

2021 yılında bilhassa aşıların halihazırda ortaya çıkmış olmaları ile bir ölçü toparlanma öngörüyoruz. Bu yıl daha yeşil, daha sürdürülebilir iktisada dayanak olurken bayanlara, erkeklere, gençlere ve uzak bölgelerde yaşayanlara eşit imkanlar sunun projelerin finansmanına odaklanacağız.

Adımlarımız kamu tarafının ve işletmelerin talepleri ile şekillenecek. Türkiye iktisadının pandemiden daha güçlü çıkmasına, daha sürdürülebilir ve iklim dostu geleceğe hazırlanmasına katkı yapabilecek yatırımları yüksek düzeyde devam ettirmeye hazırız.”

-Türkiye’nin Islahat Çalışmaları-

Foreks’in Türkiye’de yeni ıslahatlar planlandığı, büyüme potansiyelinin artırılması için bu ıslahatların nelere odaklanması gerektiğini istikametindeki sorusunu Tuerkner şu formda yanıtladı:

“Türkiye’nin büyümede kredi temelli tüketime dayalı iktisattan uzaklaşarak, ihracata ve inovasyona odaklı bir modele geçmesi gerek. Bu nedenle mümkün ıslahat adımları Türkiye’nin ihracat kapasitesini artırmaya ve Türkiye’yi global tedarik zincirleri ile daha fazla entegre etmeye çabalamalı. Islahatların tıpkı vakitte rekabet avantajı sağlamayı hedefleyen düşük maliyetli iş gücünden çok bedel zincirleri üzerinden aktivite artışını destekleyecek bilgi temelli iktisadın oluşumunu desteklemeye çabalaması gerektiğini düşünüyorum.

Islahatların değerli bir ögesi da kıymetli teknoloji transferi sağlayacak direkt yabancı yatırımları teşvik edecek sağlıklı bir işletme ortamının desteklenmesi olmalı. Buna ek olarak makroekonomik istikrarın desteklenmesi emeliyle ıslahatların, kısa vadeli sermaye girişlerine olan bağımlılığı azalmış iç sermaye piyasalarının geliştirilmesine de odaklanması gerekir.”

-Türkiye İktisadı için 2021 Yılı Projeksiyonları-

EBRD Türkiye Yöneticisi Tuerkner, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) para siyasetinde daha ortodoks bir yaklaşıma geçmesinin piyasalar tarafından memnuniyetle karşılandığına işaret ederek, “Bunun sürdürülmesi halinde adımlar lirada volatilitenin azalmasına ve artan makroekonomik istikrara katkı yapabilir” dedi.

Tuerkner şöyle devam etti:

“Enflasyonun bilhassa yılın ikinci yarısında olmak düşmesini ve cari süreçlerde güzelleşme görülmesini bekliyoruz. Elbette sıkı siyaset konusunda aşağı istikametli risk var ve bu da büyümeye tesir yapabilir. Lakin biz tekrar de, Covid pandemisini denetim altına almada değerli bir aksaklık olmaması şartıyla, 2021’de yüzde 5’e yaklaşan bir büyüme öngörüyoruz. 2020 yılı fonların Türk bankaları üzerinden yönlendirilmesi bakımından istisnai bir yıl oldu.

Pandeminin faaliyetlerine tesiri nedeniyle ülke genelinde işletmelerin büyük ölçekli finansman talepleri oluştu. Bu yüksek talebi karşılayabildiğimiz için gurur duyuyoruz. 2021 yılında EBRD’nin finansal kurumlara yönelik kredileri yeşil güce, güç tasarruf teknolojilerine ve bayanlar öncülüğündeki işletmelere takviye sağlanmasına odaklandı. Bu yılın finansman hacmi işbirliği yaptığımız bankalardan göreceğimiz talebe bağlı olacak.”

Kaynak:  Foreks haber merkezi

S&P notumuzla oynamadı, 2021 kestirimlerini açıkladı

Türkiye iktisadı saatli bombanın üzerinde çünkü…

Fakir sayısı süratle artıyor

Dr Cüneyt Akman: MB faizleri sabit tuttu. Ekonomiyi ne bekliyor?

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap